AZ SI MAGYAR NPTNC
A tncok rgztsre csak nhny vtizede van lehetsgnk. Addig csak nhny szbeli vagy kpi feljegyzs hagyott emlket. A rgi idk tnckincsnek rszletei rkre, helyrehozhatatlanul elvesztek szmunkra, m vannak olyan mozaikszemek, melyeket riznnk kell- - ahogyan dalainkat, nyelvnket s mesevilgunkat hossz szzadok ta rizzk -, mert segtsgkkel feltmadhat a mlt (Timr Sndor). Mrpedig nemzeti rtkeink egyik legnagyobb kincse a magyar nptnc. Npi tncaink eredete az si korba nylik vissza, amikor a tnc szertartsok rsze volt. A ma is l tncok sajtos mozgsformi, az tmenet nlkli, szaktott mozgsvltozatok, a hangulatban, az erben bvelked frfitncok, valamint az a sajtsg, hogy a magyar tnc fleg frfitnc, arra engednek kvetkeztetni, hogy az els magyar tncok harci tncok voltak. Erre utal a jtkos tncok alakzata is, amelyeket tlnyom rszt krben jrnak. Ennek az lehetett a magyarzata, hogy a tncoknak tz lehetett a kzppontjuk. A harcos mlt emlkt ma is rzik a ma l botos tncok sokasga. E tncokban a botfogs, valamint a grgets mdja a kardtarts s vgmozgs egyenes leszrmazottja. Feltehet, hogy a tncot drmai jtkban is hasznltk.
Az a megszllottsg, amely a magyart jellemzi tnc kzben, a mltban sok tves tletre adott okot. A XII. szzadban az rdg mestersgnek tartottk a magyar tncot, ezrt ldztk is. Ennek az lett a kvetkezmnye, hogy a ksbbi flszabaduls a csendes, higgadt idegen tncoknak nyitott utat. Nincs olyan forrsunk, amely kielgt bizonytkokra tudna hivatkozni a magyar tnc rgmlt formit illeten. A tnc sokszn, rengeteg vltozatban l, s ezeket rendszerbe foglalni szinte lehetetlen. A tnc tudomnya aprl fira szllt, s a tnc fennmaradsa az utd kpessgtl fggtt. Ha a magyar tnckszsg nem rkldtt volna, tncvilgunk taln nyomtalanul eltnt volna. Egy biztos tmasza van a magyar tnckutatknak: a magyar llek. Egyforma formkat tbb np is teremthet, de ami sajtos, az a kivtel. A mi npnkre jellemz sajtsgokat feltntet apr vltozatok adjk a magyar vonst. A klnbsg, az "apr" nagyon nagy lehet, ha a tncot a np lelke hatja t.
Ha vlaszolnunk kellene arra, hogy lehetsges-e az si vagy legalbbis a honfoglals kori tnchagyomny rekonstrulsa, azt kellene vlaszolnunk, hogy a korabeli forrsok hinyban lehetetlen. Ennek ellenre, a magyarsg mgis meg tudott rizni valamit abbl a tncmvszetbl, amelyet zsibl hozott s merben klnbzik Eurpa minden ms tncmvszettl; sajtosan magyar.
A tnczennek nem elsdleges clja az, hogy kimondottan "szp" legyen. Fontosabb, hogy tncra gerjesszen s mmortan hasson. Nem baj, ha a zensz a tncbaviv hatst ppen a zene tisztasgnak megsrtsvel ri el. A tisztasg megsrtse mr az is, hogy a tncdallamot jtsz furulys morgssal torztja el hangszere hangjt, ahogyan a citerajtkos hangolatlanul zrgeti a ksrhrokat. Rgebben - horribile dictu! - a csng zenszek nmelyik a tnchoz ill, testesebb hangzs kedvrt kvetkezetesen kt hron, kvintprhuzamban jtszott.
A magyar nptnc "felfedezse"
Szerte Eurpban - taln Magyarorszgot kivve - tapasztalhat a hagyomnyos kultra megrzsre, vdelmre irnyul trekvs. Ennek haznkban ugyan nem jtt mg el az ideje - prtjaink s kormnyaink elfeledkezve a npet megtart leglnyegesebb elemrl, sajtos kultrjrl - de nagy egynisgek minden tilts, ellenkezs s tmogatatlansg ellenre megrtettk, hogy si nptnc-mvszetnk nem ml divat, hanem nemzeti letnk szerves rsze s megmaradsunk egyik zloga.
A magyar nptnc felfedezst - eltekintve nhny XVII-XVIII. szzadi idegen utaz s emlkr emltseitl - a nemzeti breds idszaka, a XVIII-XIX. szzad fordulja hozza meg. A nemzeti mvelds ttri (Gvadnyi Jzsef, Dugonics Andrs, Csokonai Vitz Mihly, Sndor Istvn, Berzsenyi Dniel, Czuczor Gergely, Garay Jnos, Mtray Gbor, Vachott Imre, Arany Jnos, Jkai Mr, Mikszth Klmn stb.) a nptncra, mint si kultrnk egy megmaradt elemre s npnk jellemnek egyik sajtos kifejezjre is felhvjk a figyelmet, s minden monarchikus tilts ellenre a npies formakincs mtncok bemutatsa egymst kvetik a XIX. szzadban. Az igazi magyar npi tncok els sszefoglal munkja azonban csak a XX. szzadban, 1924-ben Rthelyi Prikkel Marian Lajos tollbl jelenik meg. Seprdi Jnos a szzad els vtizedeiben sajt erdlyi szlfaljnak - Kibdnek - si nptncmvszetrl ad pldamutat ttekintst, de ez vtizedekig folytats nlkl marad. Bartk Bla s Kodly Zoltn magyar zenei tevkenysge a nptnckutatst is rinti, s a filmmel val nptncgyjtsre Lajtha Lszlval hvjk fel a figyelmet. Gnye Sndor s Molnr Istvn tncgyjt tevkenysge a '40-es vekig tart, majd a Gyngysbokrta mozgalom felhvja a figyelmet a magyar nptnc rtkeire. Ebben a korban elkezdik a tnczent megrkteni mozgfilmen, fnykpeken, szvegi lerssal, majd megindul a korszer Lbn-fle tnclers. A '45 utni vekben Lajtha Lszl eurpai tvlat kitekintst ad a magyar npi tnckultrrl, majd a Magyar Tudomnyos Akadmia lesz a magyar nptnckutats gazdja. A kzgyjtemnyek 120 ezer mter mozgfilmet riznek, ami 1100 kzsgbl sszesen 15 ezer tncvltozat rgztst jelenti. A nprajzi vizsglatok s azoknak tnctrtneti kirtkelse a magyar tnckincs stlusrtegeinek s fbb dialektusainak tfog krvonalazst eredmnyezte, de e hatalmas gyjttt anyag rendszeres forrskiadsa a mai napig nem trtnt meg. A magyar nptncmvszet kt nagy alakjt kell megemltennk: Martin Gyrgyt, aki tbb vtizedes munkssgval a magyar nptncmvszetet nemzetkzi szintre emelte s a korban a magyar si kultrt semmibe vev kormnyzat ellenre ssze tudta fogni s tartani tudta a nptnc megszllottaiban a lelkesedst. A msik "ris" Tmr Sndor s felesge, akit csak "Bsknek" ismernek, akik a legfiatalabb korosztlyt is bevonva "Csillagszem" tncegyttesvel haznknak s klfldnek egyarnt megmutatta azt a tnchagyomnyt, amelyet sokan mr elveszettnek hittek.
A magyar tnc sajtossgai
A magyar tnc tartsval, formival, klns lelkletvel messze kimagaslik ms nemzetek tncai kzl. Tnc kzben a magyar ember szinte semmit sem tud a krltte lev vilgrl. Arca, tartsa, egsz lnye a tnc hatsa alatt ll. A magyar tncban a frfinek uralkod szerepe van; a n mozgsa a tnc kzben nemesen egyszer. Mialatt a frfi tncol, a n vagy mozdulatlanul szemlli t, vagy egszen kis mozdulatokkal mozgatja magt a frfi tncnak hatsa alatt. Ez az sszhang szinte prbeszd, a frfi killsa, btorsg, magabiztossg, kitnni akars; a leny szerny, finom mozgsa, elismer arcjtka szavak nlkli felelet.
A magyar tnc llekbl eredsnek tulajdonthatjuk, hogy a tncfigurk annyiflk, ahny ember tncolja ket. Az igazn magyar tncnak csak a ktetlen tncokat fogadhatjuk el. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a magyar tnc rendszertelen, csakhogy bell val trvnyszersge az egyn egsz lett, rzseit kzli abban a rendben, ahogy az a tncosnl jelentkezik. Jellemz vonsa a magyar tncnak a kvetkezetessg. Az nnepi szoksban elfordul tncok mindig okszer rendben kvetkeznek egyms utn. A magyar nptncok sajtossgaihoz tartozik az is, hogy frfi lennyal sszefogdzkodva ritkn tncol. A legny legtbbszr a leny eltt figurzik, gyessgt mutogatva, majd elkapja a lenyt s csak akkor fordulnak egy prat sszefogdzkodva. Sajtsga mg a csoportos figurk tbbszri megismtldse. Ebben vidkenknt vannak eltrsek, de abban minden tj npe megegyezik, hogy hromnl kevesebbszer nem vgzik a figurkat. Egyes tjak magyar tnca magn viseli a krnyez npek hatst, a magyarsg talakt ereje minden idegen tncformt magyarr tett. A magyar embernek a magyar zene s a magyar tnc a levegje. Ebben otthonosan, szabadon rzi magt. "Ez a tnc s ez a nta gy hozztartozik a magyar emberhez, mint a feje, karja vagy a lba. Nlklk csak roncs s nyomork lehet, s ha elveszti ket, vesztessgbe hamarosan belepusztul" (Bartos Mnika).
Az alkalomhoz kttt tncok a magyar nptnckincs egyik funkcionlis csoportjt kpezik. Szlesebb rtelemben ide tartoznak mindazok a tncok, amelyek az nnepi szoks keretben fordulnak el s ms szokselemekkel egytt az nnep cljnak kifejezi. Vannak kztk olyan sajtos tncok, amelyek nemcsak funkcionlis, hanem formai s zenei tekintetben is elklnlnek a szrakoztat s bemutat jelleg tncoktl. Ezeket a magyar nptnckutats ritulis vagy szertartsos tncoknak nevezi. Egyes tncok clja elsdlegesen az si termkenysgvarzsls, a megtisztuls vagy a bajelhrts. Ms si magyar tncok a flavatst, a kzssgbe val befogadst, a tiszteletadst szolgljk, vagy valamilyen trsadalmi csoporthoz csal tartozst fejeznek ki. A magyar tnchagyomnyban arnylag kevs olyan tnc l, illetve lt, amely csak ritulis funkciban fordult el. Sokkal tbb az olyan tncfajta, amely alkalmasint ritulis s mulat funkcit is betlt ugyanabban a kzssgben.
Magyarorszgi nptncdialektusok
A magyar nyelvterlet klnbz rszei ms-ms mrtkben, egymshoz kpest fziseltoldsban fejldtek. Ami az egyik vidk tnckultrjban gyorsan ment vgbe, az a msikban lassan vagy egyltaln nem rvnyeslt. Az gynevezett peremvidkek (Szkelyfld, Palcfld, rsg, a szlavniai magyarsg, Csngfld stb.) az orszgos vrkeringsbe kevsb bekapcsoldva lassabban fejldve olyan rgies, si tncjellegeket riztek meg, amelyek a kzponti terletrl mr rgen eltntek. A trtneti korszakonknt jellemz tncdivathullmok is hozzjrultak az si magyar tnckultra szttagoldshoz, illetve egysgeslshez. Hatsukra egy-egy terlet si tnchagyomnya teljesen felmorzsoldott, mg ms vidkekre e divatok teljesen hatstalanok maradtak. A klnfle divatszer jelensgek egymsra rtegezdve sajtos felptst alkotva hatroztk meg egy-egy tj tnckultrjt. A felboml si psztorkultra a falusi parasztsg tnckincsbe behatolva olyan renesznszt eredmnyezi a rgi stlus tnckincsnek, hogy ez csaknem egyenrangv lett a XIX. szzad folyamn egyeduralomra jut j stlus csrds- s verbunkanyagjval. A ms npekkel val rintkezs, klcsnhats s kevereds szintn hatott si tnckultrnk tji vltozatainak kialakulsra.
A magyar tncdialektusokat tbben csoportostottk; mi a Felfldi Lszl - Pesovr Ern (1997) fle felosztst vettk alapul.
I. A nyugati- vagy dunai tncdialektus jellemz tncfajti a psztortncok, az ugrs, a lenykarikz, a verbunk, a lass- s a friss csrds s a sokszn lakodalmi tnckszlet.
1. szaknyugati dialektusterlet. Fbb jellegzetes tncok: a lenykrtncok, a rgi eszkzs tncok, a verbunk, a csrds helyi vltozatai, a mulatsgi alkalmakhoz fzd marsok s a menyasszonyfektet gyertys tnc.
2. Csallkz s Szigetkz. A honfoglal magyarsg e rgi telephelyeirl mg hinyos tncgyjtsekkel rendelkeznk. Jellemz a verbunk (fleg a krverbunk), a psztortncok, a csrds, a menyasszonyfektet gyertystnc s az jabb kelet polgri eredet sottis polka.
3. Rbakz. Jellemz a verbunk (zsllrverbunk s gazdaverbunk), a csrds, a ds vagy mars, az eszkzs tncok s a kcsgs jtkok.
4. Nyugat- s Kzp-Dunntl. Jellemz a kansztnc, a seprtnc, a verbunk, a bakonyi svbok Tunkentanz-a, a lakodalmi seprtnc, a Balatoni-felfldi nyltnc, a Dl-Dunntlon a mozsrtnc, a lakodalmi menyasszonyfektet gyertys tnc s a Zala megyei Bene Vendel tnca.
5. Dl-Dunntl. Jellemz a kansztnc-ugrs, a kansztnc-verbunk, a verbunk, a takcstnc vagy sapkatnc, az vegestnc, a (friss) csrds, a lass csrds, a lenykarikz (balkni kapcsolatra utal a kocsikala) s a lakodalmi tncok.
6. Kelet-Dunntl. Jellemz a verbunk, a csrds, a cinege, a hromugrs (verbunk mars), a lenykarikz s a lakodalmi tncok.
7. Kalocsa vidke. Jellemz a kalocsai mars, a frcels nev lenykarikz, a verbunk s a lass csrds.
8. Kiskunsg, Solt- s Tpi-vidk. Kedvelt tnc a tudol, a kunszentmiklsi trks tnc, az ugratsnak kun legnyes nev vltozata, a karikz helyett a krcsrds, a Solt vidki szl verbunkos (Ecseren a huszrverbunk, Magldon a cifrls vagy cifruvlts), elfordul a sepr- s sapks tnc s az Olh leny tnca.
II. A kzps- vagy tiszai tncdialektus jellemz tnctpusai a psztortnc, a botol, a lenykarikz, az ugrs, a verbunk, a lass- s friss csrds s a lakodalmi kszletbl az oszttnc.
1. Fels-Tiszavidk. Jellemz a magyar verbunk, a nyri verbunk, a Nyregyhza krnyki hopszpolka, a rgi olhos, a trtnc, a verbunk (a magyar verbunk, a magyar szl, a csrds egyedl s a csapsols), a csrds (lass-, magyar-, ugrs-, flugrs-, hrmas- s krcsrds), a kerektnc vagy ngyels, a jtkos kacszs s gcsrtnc, a lakodalmi tncok, az eszkzs psztortncok s a botol (botols, botvgs, botsszevgs, botfektrozs, bottal jtszs, hatvgs, botostnc, kondstnc, juhsztnc s psztortnc).
2. szakkelet-Felvidk. Jellemzi a verbunk (sarkantyzs, hatoztats, pusztafalusi sarkantys), a csrds (konyhatnc), a karikz, a lakodalmi oszttnc s az erdbnyei bodnrtnc.
3. Keleti palcok s matyk. Jellemz a vasvri verbunk, a csrds (kiskarit, nagykarit), a lenykrtnc (sergs), a pajtstnc s az eszkzs psztortncok.
4. Nagykunsg s Jszsg. Jellemz a ktbotos psztortnc, a seprtnc (olh kansztnc), a trtneti verbunk s a csrds.
5. Dl-Alfld s Als-Tiszavidk. Jellemz az ugrs tnccsaldhoz tartoz olhos, az ugrs, a kondstnc (mars), az ugrs darudbg, a lass s a frisses csrds (fertlyos, flfertlyos vagy lyuktgt).
III. A keleti- vagy erdlyi tncdialektus. Ezen si tncmfaj stluselemei az erdlyi parasztkultra vltoz keretben szerves fejldssel gy egyszersdtek, hogy mig felismerhetek.
1. Kalotaszeg. Jellemz a legnyes (vagy figurs, csrdngl, verbunk, nyolcas, fis, ropogs), a lass- s a sebes csrds (szapora), a verbunk (htrszes) s a polgri tncok kzl a htlps s a glya.
2. Mezsg. Jellemz a lass magyar, a sr legnyes (sr magyar, sr fogsols), a ritka legnyes (ritka magyar, ritka fogsols), a verbunk, a ni krtnc, a mezsgi pros (lass cignytnc, akaszts vagy butykos, a ritka csrds vagy cignytnc, a sr cignytnc vagy szks sszerzs s a zsidtnc, a ritka szks, a batuka, a tirnava vagy tirnoveanka, a szsztnc vagy szszka) s a polgri eredet tncok kzl a porka s a hatlps valamint a Juhait keres psztor.
3. Maros-Kkll vidk. Jellemz a pontoz (magyaros, verbunk, csrdngl, figurz), a lass pontoz (ritka pontoz, rgies, vnes, szegnyes), a lenykrtnc (lenyos, kapcsos, karikzs), a pros tncok kzl a jaj-nta, a lass, az reges, a fordul vagy cignyos, a csrds (verbunk, szkely verbunk, csrdngls vagy szks) valamint a flolhos vagy korcsos.
4. Marosszk a szkelysg legfejlettebb tnckultrj terlete. Jellemz a marosszki forgats (korcsos, vrmegyei gyorsforgats, srts, vetls), a szapora (sebes fordul, magyar fordul), a lass csrds vagy jrtats, a friss csrds vagy cignycsrds, a szks s a nmetes tncok (ngyes-, hatos-, nyolcas glya).
5. A szkelysgre jellemz a csrdngl (verbunk, korondis, kalks, legnyes, figurs, magyarorszgi, ferktnc, udvarszki, szeredai ngynysts stb.), a huszrverbunk (flolhos vagy zsukta). A tempra utal a lass, a csendes, az reges, a magyar, az erdlyes lass, a sebes s a serny; a mozgskultrra utal a jrtats, a lptets, az eregets, a sima, a szks, a szktet, az ugrs s a csrdngl s a tjnevekre utal a svidki, a korondi, az rvtfalvi s a szentmiklsi elnevezs. A polgri tncok kzl elfordul a landaris, a nmetes, a ceppel, a polka, a valcer s a vansztep. Kttt nmetes kontratnc a htlpet, a hromdobbants, a hromsirls, a krajcpolka, a glys, a fenyegets, az reg zsids, a lapostet s a fllbas. A magyaros tncok kzl ismerik a palotst, a krmagyart, a sormagyart, a huszrcsrdst, a honvdkeringt, a bemenst, a mennydrgs s a bcszkodt.
6. A Barcasg s a htfalusi csngk jellemz tnca a magyar tnc (csrdnget vagy kalks), a lass magyar vagy csrds, a seprtnc, a romn biul, a hra s a szirbt. Nmet tncok: a kering, a polka, a ceppel, a kalup, a htlpt s a glya. Hromfaluban (Tatrong, Zajzon s Prkerec) ismerik a boricatncot.
7. Gyimesi csngk tncai: a flolhos, a verbunk, a lass- s sebes magyaros, a csrds, a ketts prjrat, a lakodalmas s a medvs tnc. A gyimesi flolhos s a verbunk az erdlyi frfitncok legegyszerbb rgies tpusai kz tartoznak. Sajtos pros tncuk a lass magyaros s a sebes magyaros. Balkni jelleg tncaik a hjsza, a korobjszka, a tiszti hjsza, a legnyes, a csfos, a bksi ruszka, a flolhos hjsza, a hosszhavasi, a rgi hjsza s a kerekes. jabb tncuk a kttt szerkezet kzp-eurpai, a nmetes; polgri tnc a hromsirls, az egypattans, a hromtoppants, a htlps, a balnka, a csoszogtats, a porka, a taljn porka s a sebes polka, a moldvai, a snta nmetes s a sormagyar.
8. A bukovinai szkelysg tnckincse - akrcsak a gyimesi csngk - hrom stlusrtegre oszlik. 1. A rgi szkely s jabb magyar tncok mellett a bukovinai krnyezetben tvett 2. romnos s 3. nmetes tncok csoportjra. Jellemz tncuk a silladri (pros silladri, krsilladri vagy csoszogtats, rgyelnos), a verbunk (csrdngl vagy cignyos), a romnoktl tvett lnctncok (hora mre, szirba) s a pros tncok (ruszcska, huculenka), valamint a bukovinai nmetektl tvett valcer, stjer, trompolka, mazurpolka, klazurpolka, cignypolka, kalup, szapora kalup, viszskalup s a rizgets. Jellemzk mg a kontratncok (bemens, toppants, ktfle toppants, hromtoppants, rop-rop, ditr, viricses, glys, ruzsn, az Ajtig megy vissza, fss, le Cibnyig s a pros forgats tncok (csattogtats, fenyegets, szuszteros, kaszs, ksznts, Ez az dm). Egy frfi kt nvel jrja a hrmast, a stlst, a borozdnfutt, a vetllst, a karost vagy karhahnyst.
9. A moldvai csngk tnckultrja eltr az erdlyitl, de csak kis mrtkben ismerjk. A krtncok kzl ismerik a romn dobogs hrt, a nagy hrt, a lnctncok kzl az elunelt, a botosnkt, a bulgarszkt, a korogyszkt, a hangt, a zsidveszket, a rct, a tulumbt, a garofict s az oficeraszkt. Pros tnccal tvzdtt tncuk a csimpojszka, a hra-polka s a lugosnka. Pros tncaik a didoj, az rgylnka, a magyaros, a csrds, a ruszszka, a romnka, a keresel, a floricsika, a tindaja s a sarampoj. Stls a didoj. Jtkos pros tnc a baraboj, a frumosica, a padurec, a sziminok, a musama, a kezecsszka; llatalakoskod tncuk a kapra. A moldvai csngk tncaiban a legsibb magyar rtegek keverednek az idegen elemekkel. |